Program mój prąd - kto może liczyć na dotację, jak złożyć wniosek

Program „Mój Prąd” skupia swoje działania na Prosumentach, którzy w momencie składania podania posiadają zamontowaną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW. Ci Prosumentów obecnie rozliczają się za generowaną przez siebie energię elektryczną w systemie net – billing (czyli za pośrednictwem handlu energią elektryczną). W tym modelu, nadmiar energii, którą instalacja fotowoltaiczna wytworzy, a nie zostanie zużyta (tzw. nadwyżka), jest przekazywany do sieci za określoną cenę ustaloną przez PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne), a Prosument dokupuje energię z sieci, gdy produkcja jego instalacji nie pokrywa jego własnego zapotrzebowania na energię. Dofinansowanie „Mój Prąd” to idealna opcja dla osób chcących zaoszczędzić i takich którzy mają możliwości produkowania energii.

Program mój prąd – dla kogo?

Program „Mój Prąd” jest skierowany głównie do właścicieli gospodarstw domowych, którzy chcą zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Celem tego programu jest zachęcenie obywateli do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, oraz wspieranie rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Dzięki dotacji „Mój Prąd” osoby fizyczne mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup, montaż i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej na swoich budynkach mieszkalnych.

Główne założenia tego programu to:

l. Okres kwalifikacji: Od 1 lutego 2020 roku (wszystkie koszty związane z zakupem, montażem mikroinstalacji PV i dodatkowymi urządzeniami, jak również przyłączenie instalacji do sieci i jej uruchomienie, muszą mieścić się w okresie od 1 lutego 2020 roku do daty złożenia wniosku „Mój Prąd”).

ll. Trzy grupy Wnioskodawców mających prawo do ubiegania się o dofinansowanie:

 1. Osoby, które rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing i które dotąd nie korzystały z żadnego dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej.
 2. Osoby, które rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-metering, lecz wcześniej nie otrzymały dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem że przestawią się na rozliczanie w systemie net-billing.
 3. Osoby, które rozliczają się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-metering i wcześniej skorzystały z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, np. z programu „Mój Prąd”. Warunki to m.in. zamontowanie i opłacenie mikroinstalacji przed 1 lutego 2020 roku, zmiana systemu rozliczeń na net-billing od 1 kwietnia 2022 roku zgodnie z ustawą z października 2021 roku dotyczącą odnawialnych źródeł energii, oraz zgłoszenie dodatkowego urządzenia zgodnego z programem „Mój Prąd”.

III. „Mój Prąd”- dofinansowanie

Poziomy dofinansowania (do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie):

 1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6 000,00 zł (tylko dla grupy 1 i 2 Wnioskodawców).
 2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + dodatkowe urządzenie: a) 7 000,00 zł (dla grupy 1 i 2 Wnioskodawców); b) 3 000,00 zł (dla grupy 3 Wnioskodawców).
 3. Dodatkowe urządzenia: a) Magazyn ciepła / urządzenie grzewcze:
  1. Magazyn ciepła: 5 000,00 zł;
  2. Pompy ciepła grunt/woda, woda/woda: 28 500,00 zł;
  3. Pompa ciepła powietrze /woda o podwyższonej efektywności energetycznej: 19 400,00 zł;
  4. Pompa ciepła powietrze /woda: 12 600,00 zł;
  5. Pompy ciepła typu powietrze /powietrze: 4 400,00 zł b) Magazyn energii elektrycznej: 16 000,00 zł c) System zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000,00 zł d) Kolektory słoneczne c. w. u.: 3 500,00 zł

Wniosek „Mój Prąd”

Rozpoczęcie przygody z wytwórczością energii ze źródeł odnawialnych może okazać się łatwiejsze, niż myślisz. Przede wszystkim musisz złożyć wniosek o dofinansowanie „Mój Prąd”. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 1. Przygotowanie Dokumentów Elektronicznych: Rozpocznij od zebrania niezbędnych dokumentów w wersji elektronicznej. Wśród nich znajdują się:
 • Potwierdzenie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej od Operatora Sieci Dystrybucyjnej.
 • Alternatywnie, zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające, że będziesz rozliczać się za wytworzoną lub pobraną energię elektryczną w systemie tzw. net-billing. Może być to dokument podpisany przez Ciebie, przedstawiciela sprzedawcy energii elektrycznej lub inne dowody potwierdzające nowy system rozliczeń. Poniżej znajdziesz przypadki, które można spełnić:

2. Data Przyłączenia Mikroinstalacji:

 • Jeśli mikroinstalacja została zgłoszona do przyłączenia po 1 lipca 2022 r., nie potrzebujesz dodatkowych dokumentów ani dowodów potwierdzających rozliczanie się w systemie net-billing.
 • Jeśli zgłoszenie odbyło się między 1 kwietnia 2022 r. a 30 czerwca 2022 r., zamiast dokumentu według wzoru, dołącz „Aneks do umowy kompleksowej/umowy sprzedaży potwierdzający przejście na nowy system rozliczeń” lub „Wykaz zmian w umowie kompleksowej”.
 • Jeśli mikroinstalacja została zgłoszona przed 31 marca 2022 r., ale została przyłączona do sieci po 1 kwietnia 2022 r., dołącz wymagany załącznik oraz „Aneks do umowy kompleksowej/umowy sprzedaży potwierdzający przejście na nowy system rozliczeń” lub „Wykaz zmian w umowie kompleksowej”.
 • Jeśli mikroinstalacja została przyłączona do sieci przed 31 marca 2022 r., dołącz wymagany załącznik oraz „Aneks do umowy kompleksowej/umowy sprzedaży potwierdzający przejście na nowy system rozliczeń” lub „Wykaz zmian w umowie kompleksowej”.

 

WAŻNE: Jeśli w potwierdzeniu przyłączenia mikroinstalacji do sieci Operatora Sieci Dystrybucyjnej pojawi się informacja o rozpoczęciu rozliczeń w systemie net – billing, dodatkowy dokument nie jest wymagany.

Z „Moją Prąd” dotacja instalowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych staje się bardziej dostępne. Zacznij od przygotowania niezbędnych dokumentów, by rozpocząć swój ekologiczny wkład w przyszłość.

 

Jeśli potrzebujesz usługi montażu lub serwisu klimatyzacji i pomp ciepła, zapoznaj się z naszą ofertą:

Montaż klimatyzacji Warszawa | Serwis klimatyzacji Warszawa

Montaż pomp ciepła Warszawa | Serwis pomp ciepła Warszawa

Informacje kontaktowe

Działamy na terenie województwa mazowieckiego

Warszawa Ursynów, Mokotów, Żoliborz, Bielany, Wola, Białołęka i pozostałe dzielnice a także Piaseczno, Konstancin, Pruszków, Wyszków, Płońsk, Sochaczew, Mińsk Mazowiecki, Nowy Dwór Mazowiecki, Siedlce.

 

Zadaj nam pytanie. Oddzwonimy.
Kontakt

Telefon